سبز آیش
مرجع جامع کشاورزی
16 گیاه آپارتمانی که هر کسی میتواند پرورش دهد
...

اکثر افراد علاقه زیادی به پرورش گل و گیاه در خانه ، آپارتمان یا محیط کار خود دارند، اما گاهی اوقات به دلیل عدم اطلاعات کافی راجع به نحوه مراقبت صحیح و اصولی و ترس از خراب شدن گیاهان مانع از نگهداری و پرورش گیاهان توسط آن ها می شود. در این مقاله به گیاهان خانگی که نگهداری و مراقبت از آن ها بسیار آسان است و بیشتر افراد(حتی افرادی که اطلاعات کمی راجع به مراقبت از گل و گیاه دارند) می توانند خیلی راحت آن ها را پرورش دهند ، اشاره خواهیم کرد.

فهرست محتوا این مقاله

مقدمه

 1. آلوئه ورا
 2. آگلونما
 3. برگ عبایی
 4. بامبو
 5. پتوس
 6. سانسوریا
 7. ساق عروس یا اکوریا
 8. دراسنا
 9. درخت بونسای فیکوس
 10. دیفن باخیا
 11. زامیفولیا
 12. قاشقی
 13. کاکتوس
 14. گندمی یا عنکبوتی
 15. یشم
 16. نخل شامادورا

جمع بندی

مقدمه

برای کسانی که زندگی پرمشغله ای دارند، کارمند هستند و یا همیشه در سفر هستند، نگهداری گیاه می تواند به یک کار سخت یا حتی غیرممکن تبدیل شود. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم، در این مقاله یک سری گیاهان مقاوم که شرایط نگهداری آن ها بسیار آسان هست و به مراقبت زیادی احتیاج ندارند را به شما معرفی کنیم.

گیاهان حال و هوای دیگری به خانه‌های کوچک امروزی می‌دهند . بسیاری از خانه‌های آپارتمانی، نور کمی دارند  که اکثر ما فکر می‌کنیم همه‌ی گیاهان به نور زیاد و مستقیم نیاز دارند ولی اینطور نیست. اگر خانه یا محل کار شما نور زیادی ندارد هم می‌توانید انواع گیاه آپارتمانی مناسب برای فضاها و خانه‌های کم‌نور را پرورش دهید. تقریباً تمام گیاهانی که در اینجا توضیح داده شده‌اند، می‌توانند در نور غیرمستقیم پنجره در آپارتمان رشد کنند و دمای داخل خانه را ترجیح می‌دهند.

هر گیاه، حتی خانگی یا آپارتمانی ، همیشه خطر حشرات آفت مانند شته، کنه عنکبوتی و مگس سفید  وجود دارد؛ اما موضوعی که احتمالاً بیشتر برایتان پیش می آید، پوسیدگی ریشه در اثر آبیاری زیاد است؛ بنابراین، گیاهان خانگی که در اینجا به شما معرفی می کنیم، برای کسانی که اکثر مواقع آبیاری گیاهان خود را فراموش می‌کنند بسیار مناسب است.

1.آلوئه ورا

آلوئه ورا به خاطر خواص دارویی و استفاده های خوراکی آن، گیاهی محبوب و پرطرفدار می باشد. با نگهداری از گیاه آلوئه ورا در خانه هم از زیبایی آن لذت برده و از خواص آن بهره‌ ببرید.

ازآنجا که آلوئه ورا یک نوع ساکولنت است، به آب بسیار کمی احتیاج دارد و نور غیرمستقیم خورشید را ترجیح می‌دهد. یک گیاه آلوئه ورا سال‌ها در همان گلدان اولیه رشد خواهد کرد.

آلوئه‌ورا ازآن گیاهان آپارتمانی اسـت کـه میتوانید با خیال آسان بـه مسافرت بروید و درمنزل تنهایش بگذارید و وقت بازگشت هم با گلی پژمرده مواجهه نشوید.

2. آگلونما

آگولنما که با نام گل‌ چینی همیشه‌‌سبز هم شناخته می‌شود به نور زیادی نیاز ندارد و در مقابل نور غیرمستقیم خورشید به زیباترین حالت خود می‌رسد. اگر آپارتمان‌تان کم‌نور است، آگولنما یکی از بهترین گزینه‌هایی است که می‌توانید انتخاب کنید.

رطوبت زیاد یا کم محیط هم اثری در رشد این گیاه ندارد. حتی با وجود نور غیرطبیعی هم گل چینی همیشه‌سبز به حیاتش ادامه می‌دهد.

3. برگ عبایی

این گیاه مقاومت بالایی در برابر شرایط متفاوت محیطی دارد، همین موضوع باعث شده تا به گیاه آهنین معروف شود! نام خود را به دلیل زنده ماندن در بدترین شرایط حتی در فضای باز و در سایه عمیق به دست آورده است. این گیاه آپارتمانی نور کم را ترجیح می‌دهد.

اگر زمان زیادی برای رسیدگی به گیاهان ندارید اما دوست دارید از سبزی و طراوت آن‌ها بهره مند شوید، این گیاه انتخاب بسیار مناسبی برای شماست.

4. بامبو

برای اینکه قسمت‌های تاریک‌تر و بی‌نورتر آپارتمان‌تان را سبز و شاداب کنید بهتر است به سراغ گیاه بامبو بروید. این گیاه نیازی به نور زیاد ندارد و در محیط تاریک و با نور غیرمستقیم خورشید هم به رشدش ادامه می‌دهد. در ذِن و فنگ‌شویی هم به آن اهمیت زیادی داده می‌شود. بامبو مناسب آپارتمان است و باید آن را در آب پرورش بدهید و هر ۲ تا ۴ هفته یک‌بار هم آب آن را عوض کنید.

5. پتوس

آیا اولین بار است که تصمیم گرفتید از گیاهی مواظبت کنید، اما نمی‌دانید بهترین انتخاب کدام است؟ اگر جواب بله است، ما گیاه پتوس را که یکی از پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی است، به شما پیشنهاد می کنیم. پتوس به مقدار خاصی از نور و روشنایی نیاز ندارد و به‌خاطر ویژگی پاک‌سازی و تصفیه هوا معروف است. پتوس جز گیاهان رونده است و برگ‌های بلند و زیبایش، آن را به انتخابی برای زیباتر کردن دیوارها، میز کار یا میز نهار خوری تبدیل می‌کنند.

6. سانسوریا

این گیاه که برگ‌هایی سفت و بلند دارد، در خاک خشک رشد بسیار خوبی دارد. نور بیشتر به رشد این گیاه کمک می‌کند، اما در محیط‌های کم‌نور هم به رشد خود ادامه می‌دهد. نگهداری این گیاه در خانه،  باعث بهبود کیفیت هوای داخل خانه می‌شود. نگران از بین رفتن این گیاه نباشید؛ سانسوریا گیاهی بسیار مقاوم است که هر کسی می‌تواند به راحتی از آن نگهداری کند. فقط توجه داشته باشید که سانسوریا به آب زیادی نیاز ندارد و اگر بیش از نیاز به این گیاه آب بدهید، به مرور زمان به علت پوسیدگی ریشه‌ها، از بین می‌رود.

 این گیاه در دمای منزل خوب رشد می‌کند. درواقع دمایی بین حدودا ۱۵ تا ۳۰ سانتی‌گراد برای آن مناسب است.

7. ساق عروس یا اکوریا

ساق عروس یا اکوریا یکی از انواع معروف و فراوان گیاهانی با برگ‌های آبدار و گوشتالوست. اندازه‌ی کوچک و مراقبت کمی که به آن نیاز دارند، باعث می‌شود که آنها را در دفتر کار یا روی میز تحریر افراد زیادی ببینید. اما اگر به آن زیادی آب بدهید، از بین می‌رود. قبل از اینکه به آنها آب بدهید، مطمئن بشوید که خاک‌شان کاملا خشک شده است.

8. دراسنا

دراسنا نیز مثل پتوس از جمله گیاهانی است که نگهداری از آن راحت است. همین موضوع باعث شده تا این خانواده‌ از گیاهان به یکی از بهترین انتخاب‌ها برای قفسه‌ها، میز و حتی روی زمین باشند.

بهترین نور برای دراسناها نور زیاد و غیرمستقیم خورشید است، ولی اگر آن را در نور متوسط حتی کم هم قرار دهید، باز هم رشد می‌کند. به‌همین‌دلیل ما آن‌ها را جز لیست گیاهان مقاوم به نور کم و به‌نوعی سایه دوست قرار دادیم.

علاوه‌بر مقاومت دراسناها در برابر نور کم، چون این دسته از گیاهان تصفیه کننده هوا نیز هستند، می‌توانید از آن‌ها در اتاق کودک نیز نگهداری کنید.

9. درخت بونسای فیکوس

بونسای نوعی هنر ژاپنی است که در آن، درختچه‌های کوچک شبیه درختان بزرگ پرورش داده می‌شوند. این درختان کوچک مینیاتوری به‌خاطر اندازه کوچکی که دارند، انتخاب‌های بسیار مناسبی برای نگهداری در آپارتمان هستند. بونسای یک گیاه آپارتمانی مقاوم با کمترین میزان نیاز به رسیدگی است. این گیاه در محیط گرم بهتر رشد می‌کند؛ به‌همین‌خاطر، داخل منازل و آپارتمان‌ها، جای خوبی برای نگهداری آن به‌شمار می‌رود. بونسای به نور احتیاج دارد، اما آبیاری آن قانون خاصی ندارد و اگر گاهی به آن زیاد یا کم آب داده شود، باز هم می‌تواند به زندگی‌اش ادامه بدهد.

10. دیفن باخیا

برگ‌های متنوع دیفن باخیا می‌تواند بسیار جذاب باشد و پرورش آن خیلی سخت نیست. برای این گیاه، نور غیرمستقیم بهترین گزینه است. در فصل‌های بهار و تابستان که دیفن باخیا برگ‌های جدید می‌زند و در ساعاتی از روز که نور آفتاب شدید است، بهتر است گیاه را پشت پرده بگذارید تا نور مستقیم به گیاه نتابد. نور مستقیم برگ‌های گیاه را می‌سوزاند. سعی کنید آب دادن به دیفن باخیا را فراموش نکنید؛ این گیاه، خاک نسبتا مرطوب را ترجیح می‌دهد.

توجه کنید که این گیاه سمی است، به‌همین‌علت به گیاه دوزخ هم معروف است. بنابراین مواظب باشید که آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید.

11. زامیفولیا

اگر منزل یا محل کار شما نور کمی دارد و خودتان هم وقت کمی برای مراقبت از گیاهان دارید، زامیفولیا گزینه‌ی ایدئالی برای شما است. این گیاه زیبایی خاصی دارد؛ بسیاری از افراد ظاهر آن را می‌پسندند و بعد از اینکه متوجه می‌شوند نگهداری بسیار راحتی دارد، آن را خریداری می‌کنند. به همین دلیل زامیفولیا جزو محبوب‌ترین گیاهان آپارتمانی است و طرفداران زیادی دارد. زامیفولیا سموم موجود در هوا را فیلتر می‌کند و نگهداری این گیاه برای تصفیه‌ی هوا و بهبود کیفیت آن بسیار مؤثر است.

زامیفولیا با شرایط مختلف سازگار است؛ بین ۸ تا ۲۴ درجه دما را تحمل می‌کند، آب زیادی نمی‌خواهد و در برابر کم‌آبی مقاوم است. تنها نکته‌ای که باید رعایت کنید این است که نور مستقیم و شدید آفتاب به این گیاه نرسد.

12. قاشقی

گیاه قاشقی، یک گیاه کوچک و جذاب است که می‌تواند طراوت و سرسبزی را برای میز شما به‌ارمغان بیاورد. این گیاه نه‌تنها از گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم است، بلکه جز گیاهان مقاوم در برابر کم آبی است. برگ‌ها و ساقه‌های گیاه قاشقی، آب را در خودشان ذخیره می‌کنند. به همین دلیل این گیاه در برابر کم‌آبی مقاوم است و به آب کمی نیاز دارد. قاشقی، در شرایط عادی به خوبی رشد می‌کند و از نظر دما و رطوبت به مراقبت خاصی نیاز ندارد.جالب است بدانید که بیش از 100 نوع گیاه قاشقی کشف شده و این گیاه از تنوع بالایی برخوردار است.

13. کاکتوس

کاکتوس‌ها، گیاهان جالب و بامزه‌ای هستند که مثل دیگر گیاهان آپارتمانی خیلی برگ و بار ندارند، اما برای محیط‌هایی نظیر آپارتمان که از فضای گل و گیاه دور هستند، بسیار گزینه‌های مناسبی شناخته می‌شوند. کاکتوس‌ها برای رشد فقط به هفته‌ای یک بار آبیاری نیاز دارند و در فصول سردتر، مثل ماه‌های زمستان باید فواصل آبیاری بیشتر شود. کاکتوس‌تان را در قسمت آفتاب‌گیر آپارتمان بگذارید، اما حواس‌تان باشد که درمعرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرند. چون تابش مستقیم نور خورشید می‌تواند رنگ کاکتوس را سفید یا نارنجی کند. هم‌خوانی کاکتوس با سبک دکوراسیون‌های مدرن و مختلف بسیار زیاد است و زیبایی‌‌شناسی عجیب و جالبی در شکل و شمایل آن دیده می‌شود.

14. گندمی یا عنکبوتی

گیاه عنکبوتی دارای برگ‌های بلند و باریک متعددی است که از گلدان به‌شکل فواره‌ای بیرون می‌ریزند. به‌خاطر شکل قرارگیری برگ‌ها، اگر گلدان‌های گیاه عنکبوتی را از جایی بیاویزید، حالت بسیار زیبایی پیدا می‌کنند. نور مناسب برای گیاه عنکبوتی مثل سایر گیاهان آپارتمانی، نور غیرمستقیم است و می‌تواند در نور کم نیز رشد کند. به‌همین‌دلیل است این گیاه جز لیست گیاهان سایه دوست و مقاوم به نور کم ما قرار گرفته است. ریشه‌های آن‌ها معمولاً گلدان را پر می‌کنند، بنابراین ممکن است تعویض گلدان آن‌ها هر دو سال یک‌بار انجام شود. هنگامی‌که گیاهان جدید آویزان شده از آن‌ها شروع به تشکیل ریشه می‌کنند، آن‌ها را با دقت از گیاه مادری جدا کنید و گیاهان بیشتری تکثیر کنید.

15. یشم

گیاه یشم هم به‌خاطر برگ‌های ضخیم و بیضی‌‌اش مشهور است و یکی از محبوب ترین گیاهان برای نگهداری در آپارتمان است. در صورتی که به دنبال نگهداری از یک گیاه مقاوم در منزل هستید، گل یشم می تواند یکی از بهترین انتخاب ها برای شما باشد، زیرا گیاه یشم یکی از گیاهان مقاوم آپارتمانی به شمار می رود که نگهداری از آن بسیار ساده است. برای اینکه برگ‌های گیاه یشم، زیبا و براق باقی بماند، هر چند وقت یک بار، برگ‌های آن را پاک کنید. این کار ضمن درخشان‌تر کردن برگ‌ها، موجب افزایش توانایی آنها برای جذب نور خورشید هم می‌شود.

برای رشد سرسبز و سالم، گیاهان یشم به نور خورشید زیادی احتیاج دارند، بنابراین آن را در روشن‌ترین اتاق خانه قرار دهید. قسمت مشکل در مورد پرورش گیاهان یشم تهیه مقدار مناسب آب برای آن است. آب زیاد باعث پوسیدگی ریشه آن و آب بسیار کم نیز باعث ریزش برگ‌های آن می‌شود. اجازه دهید خاک قبل از دادن آب بیشتر به آن‌ها کاملاً خشک شود، اما اجازه ندهید که آن‌ها برای طولانی‌مدت تشنه بمانند.

16. نخل شامادورا

نخل شامادورا یک گیاه باشکوه و مناسب برای اتاق غذاخوری و سالن پذیرایی شماست. در زمان ویکتوریا، داشتن نخل شامادورا نشانه ثروت آن خانواده بود. اگرچه این روزها این گیاه نشانه ثروت نیست! اما هنوز هم در هر کجا که باشد چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. این روزها پای آن به دفاتر کار، مدارس و مراکز خرید نیز باز شده است. دلیل این موضوع نیز واضح است، نگهداری نخل شامادورا آسان بوده و ظاهر سرسبز و زیبایی دارد.

نخل شامادورا یکی از گیاهان سایه دوست است و در نور کم هم رشد می کند، اما بهترین نور برای آن میزان نور متوسط است. اگر قصد نگهداری از نخل شامادورا را دارید، بهتر است آن را در نزدیکی پنجره یا اتاق‌های پر نور قرار ندهید، این گیاه سایه را به روشنایی ترجیح می‌دهد. اگرهم دسترسی به هیچ نوری نداشتید، می‌توانید لامپ مخصوص رشد گیاهان تهیه کرده و گیاه را در زیر نور رشد نگهداری کنید.

محبوب ترین گونه گیاهان آپارتمانی، که برای هر شرایطی بهترین گزینه بوده و حتی در تاریک ترین نقاط خانه که هیچ گیاهی رشد نمی کند هم رشد خواهد نمود. این گیاه به حداقل مراقبت و نور نیاز دارد. این گیاه در بهار گل های زرد کوچک می دهد، البته اگر نور کم باشد گل نمی روید.

جمع بندی

گیاهان زندگی بخش هستند و وجود آن ها در زندگی پرمشغله و آپارتمانی یک ضرورت است. حضور گیاهان نه تنها منزل ما را زیبا و لذت بخش می کند، بلکه هوای آپارتمان را نیز تصفیه می کند و علاوه بر سلامت جسمی،  شادابی روحی شما را هم به دنبال دارد. برای رهایی از تنش های روزمره و آرامش بیشتر، نگهداری گیاهان آپارتمانی مقاوم  را به شما معرفی کردیم. چون نیاز به مراقبت، آبیاری و نگهداری بسیار کمی دارند و به کسانی که وقت کافی ندارند ولی عاشق گل و گیاه هستند، به شدت پیشنهاد می شوند.

این گیاهان عبارت اند از :

آلوئه ورا، آگلونما، برگ عبایی، بامبو، پتوس، سانسوریا، ساق عروس یا اکوریا، دراسنا، درخت بونسای فیکوس، دیفن باخیا، زامیفولیا، قاشقی، کاکتوس، گندمی یا عنکبوتی، یشم، نخل شامادورا

کامنت بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
محصولی در سبد خرید شما نیست
ادامه خرید
0